Meble skórzane

Meble skórzane – ochrona i pielęgnacja

Meble wykonane ze skóry posiadają naturalną warstwę ochronną, jednak ze względu na swoją unikatowość, wymagają dodatkowej pielęgnacji ze strony użytkownika.  Skóra zmienia swoje właściwości w trakcie ekspolatacji, rozciąga się i wyciera co nadaje jej znamiona szlachetności. Jest materiałem wyjątkowo elastycznym i solidnym, rzadko kiedy na skutek poprawnej eksploatacji dochodzi do rozerwania lub pęknięcia. Poza tym posiada zdolność do pochłaniania i oddawania wilgoci, dzięki temu nie pocimy się siedząc na meblu wykonanym ze skóry.

Decydując się na meble skórzane należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju zadrapania, ślady po ukłuciach, a także różnice w odcieniach czy fakturze, nie są traktowane jako skazy, a wręcz przeciwnie – świadczą one o autentyczności naturalnej skóry i nie mają wpływu na trwałość użytkową mebli.  Konserwacja Meble skórzane wymagają konserwacji średnio co 3-6 miesięcy, w zależności od intensywności ich użytkowania. Zaleca się aby pierwszy zabieg konserwacyjny przeprowadzić bezpośrednio po zakupie wyrobu ze skóry, gdyż ułatwia to przyszłe czyszczenie i minimalizuje ryzyko trwałego zaplamienia.

Do konserwacji stosuje się specjalny krem, który należy rozprowadzić za pomocą miękkiej ściereczki po całej powierzchni skóry, zwracając uwagę zwłaszcza na te fragmenty, które mają styczność z ludzką skórą i włosami (pot ludzki zawiera sól, która w warunkach podwyższonej temperatury powoduje przesychanie skóry, a w następstwie stwardnienia i pęknięcia, szczególnie w miejscach mocno naprężonych).

Celem zastosowania kremu odżywczego do skóry jest wytworzenie delikatnej, bezbarwnej warstwy ochronnej, która uniemożliwia przenikanie substancji płynnych przez materiał. W przypadku gdy na skórę rozleje się woda, alkohol lub inna ciecz, dzięki działaniu kremu, pozostanie ona tylko na powierzchni i nie wniknie w strukturę materiału.

Czyszczenie

Świeżo powstałe zanieczyszczenia należy jak najszybciej usunąć za pomocą czystej i suchej ściereczki lub chusteczki higienicznej. Ponadto zaleca się aby wyrób skórzany odkurzyć przynajmniej raz w tygodniu, używając do tego miękkiej szmatki przyciągającej kurz lub gąbki nasączonej odpowiednim preparatem (np spray`em pielęgnacyjnym do skór).

Proces dokładniejszego czyszczenia można przeprowadzić za pomocą spienionej gąbki.

W tym celu proponujemy użyć dalikatnego mydła do czyszczenia zabrudzonych skór. Aby nie rozcierać brudu po skórze trzeba pamiętać o częstym spłukiwaniu gąbki.

Ekoskóra

Producenci skóry ekologicznej, zalecają do czyszczenia wykorzystanie szarego mydła (bez detergentów) i letniej wody. Ponadto ekoskóra wymaga stałego utrzymywania w czystości – nie wolno dopuszczać do zbytniego zabrudzenia materiału. Należy o tym pamiętać ponieważ zanieczyszczenia powstałe na skutek tkanin zawierających aktywne barwniki, nie podlegają gwarancji producenta. W odróżnieniu od skóry naturalnej, powierzchnia ekoskóry jest wykonana w jednolitym odcieniu.