Materac – pielęgnacja

Materac, będący głównym elementem łóżka, tak samo jak pościel czy poduszki, wymaga stałej pielęgnacji, po to abyśmy każdy nowy dzień mogli rozpoczynać wypoczęci i zrelaksowani. Świeżo zakupiony materac powinien służyć przez 5-8 lat, aby było to możliwe należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

1. Czyść zabrudzenia na bieżąco

Nie zwlekaj z usuwaniem zanieczyszczeń, gąbkowe materace łatwo czyści się za pomocą odkurzacza lub w zależności od wielkości zabrudzenia, używając wilgotnej szmatki. Sam proces odkurzania zaleca się przeprowadzać średnio raz w tygodniu, bez względu na widoczność zanieczyszczeń.

Jeżeli mamy do czynienia z zabrudzeniem, które trudno jest usunąć, można spróbować nanieść roztwór wody z amoniakiem (na jedną szklankę wody wlać łyżeczkę amoniaku) na ściereczkę, następnie zetrzeć przy jej pomocy zaplamioną część materaca, a na końcu przepłukać zaplamione miejsce czystą wodą. Przy tej czynności trzeba pamiętać, aby jak najszybciej wytrzeć materac do sucha, tak aby woda nie zdążyła zbyt głęboko wniknąć w materiał.

2. Korzystaj z pokrowca

Jeżeli materac jest wykorzystywany również w ciągu dnia, powinno się go przykrywać narzutą ochronną, która nie przepuszcza żadnych płynów i chroni materac przed zabrudzeniami. Warto o tym pamiętać zwłaszcza jeśli materac jest przeznaczony dla dziecka, albo gdy w domu przebywają zwierzęta i materac jest narażony na większe zanieczyszczenia niż zwykle.

Przy wyborze narzuty ochronnej dobrze jest zwrócić uwagę, czy jej powierzchnia jest antypoślizgowa, gdyż wtedy, dodatkowo zyskujemy gwarancję, że materac nie będzie zsuwał się ze stelaża.

3. Nie kładź materaca na podłodze

Materace z reguły są wykonane z materiału, który przepuszcza powietrze, dlatego należy pamiętać aby nigdy nie kłaść ich bezpośrednio na podłodze, gdyż wówczas przestają oddychać. W takim wypadku, cała wilgoć jaką wypocimy w ciągu nocy, pozostaje wewnątrz materaca, stwarzając jednocześnie idealne środowisko dla rozwoju roztoczy i innych drobnoustrojów.

Aby pozbyć się mikroorganizmów z wnętrza materaca, można podczas zimy wynieść go na balkon i

pozostawić na okres 4-8 godzin w temperaturze poniżej 0 stopni C.

4. Materac to nie trampolina

Sprężyny znajdujące się wewnątrz materaca, mają swoje granice wytrzymałości. Nie są one na tyle trwałe, aby można było po nich skakać. Jeśli zostaną uszkodzone przez lekkomyślne zachowanie, skutki tej usterki na pewno będą boleśnie odczuwane w nocy. Stąd też rada, aby instruować nasze pociechy, jak odpowiednio korzystać z materaca, gdyż poza dyskomfortem fizycznym, narażamy się na koszty naprawy sprężyn, które nie należą do najniższych.

5. Pamiętaj o regularnym praniu

Pranie materaca jest tak samo koniecznie jak pranie pościeli. Jednak zanim zdecydujemy się na ten ruch, należy koniecznie zwrócić uwagę na to, w jakiej temperaturze można go uprać, aby go przez przypadek nie uszkodzić lub zniszczyć na stałe.

6. Odwracaj materac

Raz na trzy miesiące, warto obrócić materac o 180 stopni, a także zamieniać przód (tam gdzie kładziemy głowę) z tyłem (tam gdzie kładziemy nogi), po to aby nie odgniótł się na stałe w miejscach najbardziej obciążonych. Dzięki tym zabiegom, znacznie wydłużymy jego żywotność.

7. Przechowuj materac w odpowiedniej pozycji

Podczas przechowywania materaca, należy pamiętać o ułożeniu go w pozycji leżącej, ponieważ jeśli postawimy go pionowo na dłuższy okres czasu, może on ulec deformacji i nie będzie możliwości przywrócenia jego kształtu do stanu pierwotnego.