Meble drewniane – kilka podstawowych zasad

Meble wykonane z drewna zachwycają swoim majestatycznym urokiem i elegancją. Aby jednak cieszyć się ich pięknem długimi latami, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad ochrony i pielęgnacji.

Drewno nie lubi wody

Meble drewniane należy chronić przed wodą, dlatego wycieranie kurzu powinno odbywać się z dużą ostrożnością przy użyciu wilgotnej ściereczki wykonanej z delikatnego materiału (producenci mebli sugerują najczęściej microfibrę). Następnie całą powierzchnię przecieramy na sucho, tak aby drewno nie zdążyło wchłonąć zbyt dużej ilości wody.

Warto pamiętać o odpowiedniej miękkości materiału, którym się posługujemy, ponieważ meble drewniane są podatne na wszelkiego rodzaju zarysowania.

Ponadto zalecamy regularne stosowanie środków do pielęgnacji drewna, o zawartości wosku lub olei chroniących meble przed wilgocią i zanieczyszczeniami.

Gwałtowne zmiany temperatury

Zmiany temperatury również wpływają niekorzystnie na strukturę drewna, dlatego meble należy umiejscowić tak aby zachować neutralną odległość od kominka, kaloryfera czy pieca i tym samym zminimalizować ryzyko ich pęknięcia.

Światło

Drewniane powierzchnie mebli, w początkowym okresie użytkowania są wrażliwe na światło. Można powiedzieć, że mebel musi „przyzwyczaić” się do oświetlenia panującego w konkretnym pomieszczeniu. Z tego powodu, przez ok. 1-2 m-cy od zakupu należy powstrzymać się od zostawiania na meblach jakichkolwiek przedmiotów na dłuższy okres czasu, ponieważ nierównomierne pochłanianie światła może grozić konsekwencjami w postaci trwałych odbarwień na powierzchni mebla.

Ostrożnie z napojami

Pamiętajmy aby nie stawiać na drewnianych meblach kubków, szklanek z gorącymi napojami, lub kieliszków z alkoholem gdyż zdarza się, że pozostawiają one po sobie trwałe ślady w postaci jasnych okręgów. To zjawisko najczęściej obserwuje się na blatach stołów. Aby je przed tym uchronić, wystarczy rozłożyć obrus, użyć podstawki lub tafli szkła.

W przypadku gdyby coś się rozlało na drewnianą powierzchnie mebla, należy niezwłocznie odsączyć mokrą plamę za pomocą papierowego ręcznika a następnie wytrzeć do sucha.