Meble rattanowe

Meble wykonane z rattanu znakomicie współgrają z różnymi stylami architektury wnętrz, od antycznych po nowoczesne. Jeśli są usytuowane w ogrodzie, wywołują pozytywne skojarzenia z naturą i świetnie komponują się z większością ogrodowych aranżacji. Pełne uroku, stwarzają oryginalny klimat w mieszkaniu, swoją niepowtarzalność zawdzięczają różnorodności form, lekkości oraz precyzji z jaką są wykonane.

Cena tych mebli jest wysoka w porównaniu z innymi, głównie ze względu na fakt, że przy ich produkcji wykorzystuje się odnawialne surowce naturalne, a poza tym, meble te wykonywane są często ręcznie. To właśnie dzięki tym dwóm cechom, meble rattanowe cenione są na całym świecie przez koneserów, wielbicieli meblarskiego kunsztu, oraz zwolenników ekologicznego stylu życia.

Konserwacja i czyszczenie

Meble rattanowe są bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne, a jednocześnie dość często wybierane jako przedmiot wystroju na tarasach lub w ogrodach. Użytkowane w ten sposób, powinny być malowane i lakierowane co najmniej raz do roku. Z kolei jeśli trzymamy je w domu, te czynności powtarza się przeważnie co kilka lat. Dzięki elastyczności jaką zapewnia rattan, meble w wielu przypadkach uszkodzeń można naprawić samodzielnie

Meble rattanowe, ze względu na lakierowaną powłokę, są stosunkowo odporne na przenikanie wody. Mimo wszystko nie powinny być nadmiernie przemaczane, ponieważ mogą zmatowieć lub zmienić odcień. Poza tym należy trzymać je z daleka od źródeł ciepła takich jak kaloryfer czy kominek. Warto wiedzieć, że wszelkie próby przesuszania mogą doprowadzić do powstawania pęknięć lub kruszenia się rattanu.

Trwałość mebli rattanowych zapewnia zestaw służący do konserwacji, składający się ze specjalnych preparatów i delikatnych ściereczek do czyszczenia. Czyszczą one dogłębnie, nie rysując powierzchni materiału a także chronią przed negatywnymi skutkami zmian temperatury i wilgotności powietrza.

Meble wykonane z tego wyjątkowego materiału, pod warunkiem że zostały pokryte lakierem, można czyścić materiałem flanelowym, a meble wypoczynkowe nawet za pomocą odkurzacza.

W przypadku mebli nie pokrytych lakierem można skorzystać ze zwilżonej ściereczki, którą wcześniej moczy się w roztworze wody, 15% nadtlenku wodoru i soku z cytryny. Na 1 litr wody przypadają po 4 łyżki reszty składników. Ściereczkę przed użyciem należy dobrze wycisnąć.

Minusem mebli rattanowych jest to, że ulegają zniszczeniu pod wpływem deszczu czy ekspozycji na bezpośrednie światło słoneczne, dlatego jeśli decydujemy się na używanie ich w ogrodzie lub na balkonie czy tarasie, warto aby były one usytuowane pod zadaszeniem a nie na odkrytej przestrzeni.