Meble tapicerowane

Różnorodność oferty w zakresie stylistyki i odcieni sprawia, że meble tapicerowane pasują praktycznie do każdego rodzaju pomieszczeń mieszkalnych. Są równie popularne w salonie czy gabinecie, jak i w sypialni a nawet w kuchni. Nadają one pomieszczeniu, w którym się znajdują, przytulną i ciepłą atmosferę, dlatego m.in. należą do najczęściej kupowanych mebli w ogóle.

Zadbaj o ich piękno i trwałość

Aby jak najdłużej cieszyć się pięknem mebli tapicerowanych, ważne jest by wszelki brud, kurz lub inne zanieczyszczenia nie pozostawały zbyt długo na powierzchni materiału. Producenci, a zatem osoby najlepiej znające swoje wyroby, zalecają regularne odkurzanie mebla oraz czyszczenie za pomocą delikatnej, miękkiej szczotki, uważając przy tym aby nie uszkodzić struktury materiału.

Tak jak w przypadku mebli drewnianych, prawidłowe ustawienie mebli tapicerowanych jest rzeczą niezwykle istotną. W trakcie poszukiwania optymalnej pozycji dla mebla, należy pamiętać, aby znajdował się on w bezpiecznej odległości od źródeł ciepła, takich jak kominek czy kaloryfer, gdyż te wyjątkowo niekorzystnie wpływają na żywotność tkaniny i mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń.

Warto dodać, że poza ustawieniem mebli z dala od źródeł ciepła znajdujących się w domu, meble tapicerowane należy chronić także przed nadmierną ilością światła słonecznego. Długi, bezpośredni kontakt ze światłem słonecznym sprawia, że kolory płowieją i tracą swój oryginalny odcień. Mebel należy ustawić tak, aby znajdował się w miejscu wolnym od intensywnego nasłonecznienia gdyż może to spowodować przyspieszone zużycie tkaniny. Dobrym sposobem na ochronę mebli przed wpadającymi promieniami słońca jest zainstalowanie na oknach żaluzji, rolet lub po prostu zwykłych firanek i zasłon.

W razie zanieczyszczeń

Płyny powinno się usuwać z powierzchni mebli tapicerowanych natychmiast, za pomocą materiałów pochłaniających wilgoć, takich jak papierowy ręcznik lub czysta i sucha ściereczka. Nie wolno pod żadnym pozorem wcierać mokrych zabrudzeń, gdyż mogą na stałe wniknąć w strukturę materiału. W przypadku gdy chcemy skorzystać z detergentu, sprawdźmy najpierw jakie ma działanie na tkaninę. Dla bezpieczeństwa, najlepiej jest zrobić to w miejscu niewidocznym, w razie gdyby substancja spowodowała odbarwienie tkaniny.

Czyszczenie rozpoczynamy od zewnątrz, do środka czyszczonej powierzchni w sposób łagodny, tak aby nie wywierać zbyt dużego nacisku na materiał. Tkaninę wycieramy delikatnie, następnie szczotkujemy i pozwalamy wolno wysychać. Po wszystkim, mebel należy odkurzyć w czyszczonym miejscu i jeszcze raz wyszczotkować.

Suche zanieczyszczenia można usunąć za pomocą narzędzi o stosunkowo łagodnej powierzchni, takich jak np. łyżeczka lub tępa strona noża. Unikamy ostrych narzędzi ze względu na wysokie ryzyko rozprucia materiału.